Παραδοσιακός οικισμός, χτισμένος στις παρυφές του Κάτω Oλύμπου (υψόμετρο 440), ο Παλαιός Παντελεήμονας είναι ένα «μπαλκόνι» με υπέροχη θέα στον Θερμαϊκό και την όμορφη ακτογραμμή της Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, σε μια περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους.
Τα τελευταία χρόνια έχει μια εντυπωσιακή τουριστική ανάπτυξη (ξενώνες, ξενοδοχεία, ταβέρνες, εστιατόρια). Οι λάτρεις της φύσης μπορούν να ασχοληθούν με δραστηριότητες όπως ορειβατική ποδηλασία, πεζοπορία, αναρρίχηση.
Περισσότερες λεπτομέρειες
Βρείτε μας και στη σελίδα μας στο Facebook: