Στα νότια του νομού Φλώρινας, στους πρόποδες του βουνού Βέρνο, βρίσκεται μια από τις πιο μικρές λίμνες της Βόρειας Ελλάδας, η λίμνη Ζάζαρη.
Η λίμνη ενδείκνυται για παρατήρηση πουλιών, καθώς στις φιλόξενες γωνιές της φωλιάζουν 141 είδη πτηνών, ανάμεσά τους αρκετά είδη ερωδιών και μερικά από τα πιο σπάνια αρπακτικά όπως ο χρυσαετός, ο θαλασσαετός και η αετογερακίνα.
Πως θα πάτε
Η λίμνη Ζάζαρη βρίσκεται στα νότια του νομού Φλώρινας, 615 χλμ. από την Αθήνα και 195 χλμ. από την Θεσσαλονίκη. Από την Εγνατία στρίβετε δεξιά στην έξοδο προς Πτολεμαΐδα και μετά την Λεβαία ακολουθείτε τον δρόμο προς το Νυμφαίο. Λίγο πριν τη διασταύρωση για το Νυφαίο θα εμφανιστούν μπροστά σας οι δύο λίμνες. Η μικρότερη είναι η Ζάζαρη.
Περισσότερες λεπτομέρειες Εδώ