Εδρα του ΟΤΑ είναι η Μεγαλόπολη, η Μεγάλη των Αρκάδων πόλη, που χτίσθηκε με προτροπή του Επαμεινώνδα το 370π.χ. για να αποτελέσει το αντίπαλο δέος της Σπάρτης. Μέρος από το χαμένο μεγαλείο της θα δούμε στον σημαντικό αρχαιολογικό χώρο, λίγο έξω από την πόλη και φυσικά με την επίσκεψή μας στο μεγαλύτερο αρχαίο θέατρο της εποχής του, χωρητικότητας 20.000 θεατών (δείγμα της λαμπρότητας και του μεγέθους της αρχαίας πόλης).
Περισσότερες πληροφορίες
Βρείτε μας και στη σελίδα μας στο Facebook: