Οι θεραπευτικές ιδιότητες της φυσικής λάσπης και του θερμού νερού στις Κρηνίδες είναι γνωστές από την αρχαιότητα και ο βασιλιάς Φίλιππος ενίσχυσε επανειλημμένα το αγωνιστικό του πνεύμα και την στρατιωτική του δύναμη στα τοπικά λασπόλουτρα.
Σήμερα, περισσότερες από οκτώ δεκαετίες, μέσα σε μια κατάφυτη έκταση που εντυπωσιάζει τον επισκέπτη λειτουργούν τα λασπόλουτρα Κρηνίδων, στην έδρα του πρώην Δήμου Φιλίππων και πλέον έδρα της Δημοτικής Ενότητας Φιλίππων του Δήμου Καβάλας. Χιλιάδες άνθρωποι, Έλληνες και ξένοι, κάθε ηλικίας δέχθηκαν όλα αυτά χρόνια τις ευεργετικές ιδιότητες του πηλού και χάρηκαν την ευεξία που τους παρείχε το μεταλλικό νερό.
Περισσότερες λεπτομέρειες Εδώ